Åbningsstævnet 2022

10.-11. september 
Viborg – Hald Ege Idrætscenter

Vi har udviklet et spillekoncept, hvor alle får 7 kampe.
Hver række har maximalt 40 spillere.
Der afvikles 2 runder – formiddag med puljer med 5 spillere i hver – 2. runde efter middag,
hvor alle får 3 kampe mere.

En række med 40 spillere afvikles således:

1. runde.
A: De 10 spillere med højest rating spiller indledende i 2 5-mandspuljer.
B: De 20 næste spillere spiller indledende i 4 5-mandspuljer.
C: De 10 spillere med lavest rating spiller indledende i 2 5-mandspuljer.

2. runde.
 X: Nr. 1,2 og 3 fra A-puljerne mødes i finalerunde, hvor indbydes kampe overføres. – 6 spillere.
 Y: Nr. 4 og 5 fra A-puljerne kommer i pulje med 2 vindere fra B-puljerne. – 8 spillere.
 Z: Nr. 2, 3 og 4 i B-puljerne spiller videre mod de andre 2, 3 og 4ere fra B-puljerne. – 12 spillere.
 V: Nr. 5 i B-puljerne spiller mod Nr. 1 og 2 fra C-puljerne. – 8 spillere.
 W: Nr. 3, 4 og 5 fra C-puljerne spiller finalerunde, hvor indbyrdes kampe overføres – 6 spillere.

Der er præmier til de bedst placerede spillere i hver pulje i 2. runde.

Ved færre end 40 spillere tilpasses konceptet med mål om, at alle stadig får 7 kampe i et lignende format.
Spørgsmål til stævne, koncept m.v. rettes til Lars-Henrik Sloth, Tlf. 60 66 77 00 – formand@viborgbtk.dk

 

Rækker og spilledage:

Lørdag spilles:

U13/årgang 2010 og yngre – Yngre drenge/piger
U17/årgang 2006 og yngre – Hr. og Dame junior

Søndag spilles:

Hr./Dame senior – åben for alle
U15/årgang 2008 – Drenge og piger
U11/årgang 2012 – Puslinge drenge/piger

Pris: 100,- kr. pr. række + microgebyr.
Der kan deltages i en række pr. dag.


Tidsplanen for begge dage er:

8.00 – Hallen åbner.
9.00 – Velkomst.
9.15 – 1. runde – alle puljer.
Ca. 12.15 – 1. runde er færdig.
Lille pause.
13.00 – 2. runde.
15.30 – Tæt på at være færdige.
16.00 – Præmieoverrækkelser.


I hallen er der et mindre cafetria.

Denne side vil løbende blive opdateret med nyt om stævnet.

Husk: seneste tilmelding fredag d. 2. september – dog kan der blive lukket før, hvis en række er fyldt op.
Tilmelding via bordtennisportalen.dk

Deltagerlister – Lørdag:

U17 – 2006 og yngre:
Lasse Nybo Jensen, Viborg
Signe Svarre Rosenqvist, Viborg
Marie Albæk Harritz, Viborg
37 ledige pladser

—–

U13 – 2010 og yngre
40 ledige pladser

Deltagerlisterne er opdateret 16.august.

Deltagerlister – Søndag:

Senior – alle
Rene Hansen, Randers
Kenneth Jensen, Tateni, Aalborg
Jørn Nissen Petersen, Haderslev
Dima Bibko, SKF
Bjørn Nørgaard, Brønderslev
Martin Kristensen, Brønderslev
34 ledige pladser

—–

U15 – 2008 og yngre
Lasse Nybo Jensen, Viborg
39 ledige pladser

—–

U11 – 2012 og yngre
20 ledige pladser

Deltagerlisterne er opdateret 16. august